05262017Παρ
Last updateΣαβ, 21 Φεβ 2015 9am

ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ ΜΗΧΑΝΟΚΙΝΗΤΟΥ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ ΕΛΛΑΔΟΣ

ΑΑΑ: ΦΡ51
ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΑΓΩΝΩΝ

 « ÓΠΟΥ ÁΜΙΛΑ ΕΝΤΑÝΘΑ ΚΑΙ ΝÍΚΗ ΕΣΤÍ  »

Τρίτη, 03 Ιανουαρίου 2017 17:52

Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Αναβάσεων και Ιστορικών Αυτοκινήτων 2016: Τιτλούχοι!

Το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Αναβάσεων και Ιστορικών Αυτοκινήτων απέδειξε για ακόμη μια χρονιά ότι αποτελεί έναν από τους πιο δημοφιλείς θεσμούς του Ελληνικού Μηχανοκίνητου Αθλητισμού, για αγωνιζόμενους και θεατές. 

Το Πρωτάθλημα του 2016 περιλάμβανε 8 αγώνες (Ανάβαση Ριτσώνας, Ανάβαση Διονύσου, Ανάβαση Κύμης, Ανάβαση Αχλαδόκαμπου, Ανάβαση Καστανιάς, Ανάβαση Ομαλού Χανίων, Ανάβαση Πορταριάς, Ανάβαση Πλατάνι-Πιτίτσα), έχοντας διάρκεια 7 μηνών καθώς ξεκίνησε στα τέλη Μαρτίου από τη διάσημη Ριτσώνα και ολοκληρώθηκε στα μέσα Οκτωβρίου με την Ανάβαση Πλατάνι (Πιτίτσα) κοντά στην Πάτρα. Το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Αναβάσεων και Ιστορικών Αυτοκινήτων ταξίδεψε σε μεγάλο μέρος της χώρας, πιστοποιώντας τον πανελλαδικό του χαρακτήρα, ενώ συγκέντρωσε συνολικά 696 συμμετοχές. Το στοιχείο αυτό είναι ιδιαίτερα ενθαρρυντικό και καταδεικνύει τη δυναμική των Αναβάσεων ως θεσμού, αφού αν στις συμμετοχές του Πρωταθλήματος προσθέσουμε και εκείνες των Κυπέλλων Βορείου και Νοτίου Ελλάδος, αυτές φτάνουν στις 1046, αριθμός ιδιαίτερα υψηλός και σίγουρα ενθαρρυντικός για το μέλλον. 

Όσον αφορά στους τίτλους, το Πρωτάθλημα Αναβάσεων και Ιστορικών Αυτοκινήτων περιλάμβανε Πρωταθλήματα και Κύπελλα για τις επιμέρους Κλάσεις. Τα Πρωταθλήματα του θεσμού ήταν 8 και διέθεταν όλα υψηλό επίπεδο συναγωνισμό. Στην Ομάδα Α τον τίτλο κατέκτησε ο Παναγιώτης Λιώρης (Ford Escort WRC, A8), ενώ στην Ομάδα Ν τιτλούχος αναδείχθηκε ο Γιώργος Αργυρίου (Mitsubishi Lancer EVO IX, N4). Στην Κατηγορία Ε πρώτευσε ο Γιώργος Κεχαγιάς (Ford Sierra RS 500, E12) και στην Formula Saloon Πρωταθλητής αναδείχθηκε ο Μάριος Ηλιόπουλος (Ford Fiesta WRC, FST). Όσον αφορά στα δίλιτρα της εκάστοτε Ομάδας, ο Σπύρος Βοργιάς (Peugeot 106 S16, A6) αναδείχθηκε Πρωταθλητής στην Ομάδα Α έως 2 λίτρα, στη Ν έως 2 λίτρα τιτλούχος στέφθηκε ο Γιάννης Φωτεινέλης (Honda Civic TypeR, N3), ενώ στην Ε έως 2 λίτρα ο τίτλος του Πρωταθλητή πέρασε στον Παντελή Βασιλειάδη (Citroen AX, E10). Το δικό τους χρώμα και ήχο προσφέρουν στις Αναβάσεις τα Ιστορικά αυτοκίνητα, με τον Γιώργο Κατσαρό (Ford Escort RS 2000) να κατακτά τον τίτλο. 

 

Το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Αναβάσεων και Ιστορικών Αυτοκινήτων 2016 με αριθμούς:

Αγώνες: 8

Αγωνιστικά Σκέλη: 16

Αγωνιστικά Χιλιόμετρα: 62,5

Συμμετοχές: 696 

 

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΟΜΑΔΑΣ Α

1. Παναγιώτης Λιώρης (Ford Escort WRC, A8)

2. Μιχάλης Ευθυμίου (Ford Escort WRC, A8)

3. Σπύρος Βοργιάς (Peugeot 106 S16, A6)

4. Βαγγέλης Τσιούρης (Peugeot 106 S16, A6)

5. Νίκος Τσέρτος (Honda Civic TypeR, A7)

6. Γιώργος Αναδιώτης (Renault Clio Sport, A7)

 

 

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΟΜΑΔΑΣ Ν

1. Γιώργος Αργυρίου (Mitsubishi Lancer EVO IX, N4)

2. Κώστας Κάκος (Mitsubishi Lancer EVO IX, N4)

3. Νίκος Κομνός (Peugeot 106 S16, N2)

4. Γιάννης Φωτεινέλης (Honda Civic TypeR, N3)

5. Διονύσης Γιαννούλης (Peugeot 106 S16, N2)

6. Σταμάτης Κατσίμης (Mitsubishi Lancer EVO IX, N4)

 

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΟΜΑΔΑΣ Ε

1. Γιώργος Κεχαγιάς (Ford Sierra RS 500, E12)

2. Διονύσης Τροβάς (BMW M3, E12)

3. Παντελής Βασιλειάδης (Citroen AX, E10)

4. Θανάσης Κουρνιάτης (Ford Escort MKII, E11)

5. Σωτήρης Σπυρόπουλος (BMW M3 E30, E12)

 

6. Τρύφων Χασάπης (Citroen AX, E11)

 

 

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΟΜΑΔΑΣ Α ΕΩΣ 2 ΛΙΤΡΑ

1. Σπύρος Βοργιάς (Peugeot 106 S16, Α6)

2. Βαγγέλης Τσιούρης (Peugeot 106 S16, A6)

3. Αλέξανδρος Τσιόγκας (Peugeot 106 Maxi, A7)

4. Γιώργος Αναδιώτης (Renault Clio Sport, A7)

5. Νίκος Τσέρτος (Honda Civic TypeR, A7)

6. Βασίλης Μπάτζανος (Peugeot 106 Rallye, A5)

 

 

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΟΜΑΔΑΣ Ν ΕΩΣ 2 ΛΙΤΡΑ

1. Γιάννης Φωτεινέλης (Honda Civic TypeR, N3)

2. Νίκος Κομνός (Peugeot 106 S16, N2)

3. Διονύσης Γιαννούλης (Peugeot 106 S16, N2)

4. Δημήτρης Μπρίλλης (Peugeot 106 S16, N2)

5. Δημήτρης Πολατσίδης (Peugeot 106 S16, N2)

6. Νίκος Ντούρας (Peugeot 206 RC, N3)

 

  

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΟΜΑΔΑΣ Ε ΕΩΣ 2 ΛΙΤΡΑ

1. Παντελής Βασιλειάδης (Citroen AX, E10)

2. Θανάσης Κουρνιάτης (Ford Escort MKII, E11)

3. Τρύφων Χασάπης (Citroen AX, E11)

4. Δημήτρης Λουκάς (Citroen AX, E10)

5. Γιώργος Παπαθανασόπουλος (Suzuki Swift, E9)

6. Κώστας Ντόφης (Ford Escort MKII, E11)

 

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ FORMULA SALOON

1. Μάριος Ηλιόπουλος (Ford Fiesta WRC, FST)

2. Αντώνης Σταφυλοπάτης (Opel Astra OPC, FST2)

3. Κώστας Λαζαρίδης (Mitsubishi Lancer EVO VIII, FST)

4. Παρασκευάς Ραπατζίκος (Lancia Delta Integrale, FST)

5. Νίκος Περατινός (Ford Escort Cosworth, FST)

6. Σπύρος Παπαδόπουλος (Ford Escort MKII, FSA)

 

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΙΣΤΟΡΙΚΩΝ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ

1. Γιώργος Κατσαρός (Ford Escort RS 1600, 2-C3)

2. Γιώργος Καρράς (BMW 2002 ti, 2-C3 )

3. Λυμπέρης Παπάζογλου (Alfa Romeo Alsasud TI, 3-D2)

4. Γιάννης Καλαϊτζιάν (Fiat Ritmo 130 TC, 4-E3)

5. Δημήτρης Παπανδρέου (BMW E30, 4-E8)

6. Βαγγέλης Γεωργούλας (Ford Escort RS 2000, 3-D3) 

 

ΚΥΠΕΛΛΟ ΚΛΑΣΗΣ Α5

1. Βασίλης Μπάτζανος (Peugeot 106 Rallye)

2. Νίκος Φίφλης  (Toyota Yaris)

3. Ευθύμιος Χριστοδούλου (Peugeot 106 Rallye)

 

ΚΥΠΕΛΛΟ ΚΛΑΣΗΣ Α6

1. Σπύρος Βοργιάς (Peugeot 106 S16)

2. Βαγγέλης Τσιούρης (Peugeot 106 S16)

3. Κώστας Παπαχρήστος (Citroen Saxo VTS)

 

ΚΥΠΕΛΛΟ ΚΛΑΣΗΣ Α7

1. Νίκος Τσέρτος (Honda Civic TypeR)

2. Γιώργος Αναδιώτης (Renault Clio Sport)

3. Αλέξανδρος Τσιόγκας (Peugeot 106 Maxi)

 

ΚΥΠΕΛΛΟ ΚΛΑΣΗΣ Α8

1. Παναγιώτης Λιώρης (Ford Escort WRC)

2. Μιχάλης Ευθυμίου (Ford Escort WRC)

3. Δημήτρης Βέλιος (Seat Ibiza Kit Car)

 

ΚΥΠΕΛΛΟ ΚΛΑΣΗΣ Ν2

1. Νίκος Κομνός (Peugeot 106 S16)

2. Διονύσης Γιαννούλης (Peugeot 106 S16)

3. Δημήτρης Μπρίλλης (Peugeot 106 S16)

 

ΚΥΠΕΛΛΟ ΚΛΑΣΗΣ Ν4

1. Γιώργος Αργυρίου (Mitsubishi Lancer EVO IX)

2. Κώστας Κάκος (Mitsubishi Lancer EVO IX)

3. Σταμάτης Κατσίμης (Mitsubishi Lancer EVO IX) - Γιάννης Ποτουρίδης (Subaru Impreza)

 

ΚΥΠΕΛΛΟ ΚΛΑΣΗΣ Ε10

1. Παντελής Βασιλειάδης (Citroen AX)

2. Λευτέρης Αστέρης (Zastava Yugo)

3. Βασίλης Καρπερός (Toyota Startet KP60)

 

ΚΥΠΕΛΛΟ ΚΛΑΣΗΣ E11

1. Θανάσης Κουρνιάτης (Ford Escort MKII)

2. Τρύφων Χασάπης (Citroen AX)

3. Παναγιώτης Σαμαράς (Opel Ascona)

 

ΚΥΠΕΛΛΟ ΚΛΑΣΗΣ E12 (δικίνητα)

1. Γιώργος Κεχαγιάς (Ford Sierra RS 500) 

2. Διονύσης Τροβάς (BMW M3)

3. Βασίλης Ντέρμας (BMW M3) 

 

ΚΥΠΕΛΛΟ ΚΛΑΣΗΣ FORMULA SALOON TURBO

1. Κώστας Λαζαρίδης (Mitsubishi Lancer EVO VIII)

2. Μάριος Ηλιόπουλος (Ford Fiesta WRC)

3. Παρασκευάς Ραπατζίκος (Lancia Delta Integrale)

 

ΚΥΠΕΛΛΟ ΚΛΑΣΗΣ FORMULA SALOON ΑΤΜΟΣΦΑΙΡΙΚΑ 2L+

1. Αχιλλέας Μποχώρης (Audi S4)

2. Σπύρος Παπαδόπουλος (Ford Escort MKII)

3. Γιώργος Παναγόπουλος (BMW E30 M5)

 

ΚΥΠΕΛΛΟ ΚΛΑΣΗΣ FORMULA SALOON TURBO 2

1. Αντώνης Σταφυλοπάτης (Opel Astra OPC)

2. Κώστας Ζυγογιάννης (Audi Α3)

3. Δημήτρης Δημητρίου (Opel Ascona)

 

ΚΥΠΕΛΛΟ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ 2 ΙΣΤΟΡΙΚΩΝ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ 

1. Γιώργος Κατσαρός (Ford Escort RS 1600, 2-C3)

2. Γιώργος Καρράς (BMW 2002 ti, 2-C3 )

3. Γιώργος Παλαιολόγος (Ford Escort RS2000, 2-C3)

 

ΚΥΠΕΛΛΟ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ GR5 ΙΣΤΟΡΙΚΩΝ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ

1. Κωνσταντίνος Τσαπέπας (BMW 2002 ti)

2. Γιάννης Κυριάκος (BMW 2002 ti)

3. Αλέξανδρος Εδιπίδης (Ford GT40)

 

Αναλυτική Τελική Βαθμολογία (N,A,E,Formula Saloon)

Αναλυτική Τελική Βαθμολογία (Ιστορικά)

Μπορείτε να βρείτε όλο το δημοσιευμένο υλικό των αγώνων του θεσμού, στην αντίστοιχη σελίδα, διαλέγοντας το έτος 2016

 

Μπορείτε να βρείτε την Τελική Βαθμολογία κάθε θεσμού, στην αντίστοιχη σελίδα

Last modified on Τρίτη, 03 Ιανουαρίου 2017 19:10