ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΑΓΩΝΩΝ

« ÓΠΟΥ ÁΜΙΛΛΑ ΕΝΤΑÝΘΑ ΚΑΙ ΝÍΚΗ ΕΣΤÍ  »

Κυριακή, 11 Σεπτεμβρίου 2016 21:10

1η Ανάβαση Βλάστης: Αποτελέσματα

Ο Κώστας Λαζαρίδης έγινε ο οδηγός που σημείωσε τον πρώτο ταχύτερο χρόνο ημέρας στην Ανάβαση Βλάστης, στην παρθενική διεξαγωγή του αγώνα.

Η 1η Ανάβαση Βλάστης πραγματοποιήθηκε το διήμερο 10-11 Σεπτεμβρίου σε μια εντελώς νέα διαδρομή μήκους 4,5 χιλιομέτρων. Τη διοργάνωση του αγώνα που αποτέλεσε τον 3ος γύρο του νεοσύστατου Κυπέλλου Αναβάσεων Βορείου Ελλάδος, ανέλαβε το Σωματείο "Αυτοκινητιστική Λέσχη Πτολεμαΐδας" (Α.Λ.Π.). Τα Χρονομετρημένα Δοκιμαστικά του Σαββάτου 10 Σεπτεμβρίου περιλάμβαναν 3 περάσματα, ενώ οι νικητές του αγώνα της Κυριακής 11 Σεπτεμβρίου κρίθηκαν μετά από 2 αγωνιστικά περάσματα.

Όσον αφορά στα αποτελέσματα, τον ταχύτερο χρόνο της ημέρας πέτυχε ο Κωνσταντίνος Λαζαρίδης (Mitsubishi Lancer EVO VIII) ο οποίος ήταν και ο νικητής της Formula Saloon Turbo. Τον ακολούθησαν στην Κατηγορία αυτή οι Σγουρής Μπαλάσης (Toyota Corolla) και Νίκος Τσιφούτης (BMW E30), ενώ στη Formula Saloon για ατμοσφαιρικά αυτοκίνητα, νικητής αναδείχθηκε ο Χαράλαμπος Χρυσανθόπουλος (BMW E36), μπροστά από τους Θανάση Αποστολίδη (Citroen AX) και Αχιλλέα Μποχώρη (Audi S4).

Όσο για τις υπόλοιπες Κατηγορίες, σε αυτή για αυτοκίνητα έως 1400 κ.εκ. ο Αλέξης Μάστορας (Peugeot 106 Rallye, Α5) ήταν ταχύτερος του Γιάννη Ταμπακόπουλου (Peugeot 205, Rallye, Ε9), τη στιγμή που στην Κατηγορία 1401-1600 κ.εκ. που ήταν και η πιο πολυπληθής του αγώνα, ταχύτερος ήταν ο έμπειρος Κώστας Αναγνωστάκης (Suzuki Swift, Α6), ενώ τον ακολούθησαν οι Γρηγόρης Κορίνθιος (Peugeot 106 S16, A6) και Παναγιώτης Γιουβανίδης (Citroen AX, E10). Στην Κατηγορία 1601-2000 κ.εκ. επικράτησε ο Γιώργος Μπαλντούνης (Ford Escort, E11), με τους Βίκτωρα Σαρρή (Citroen Saxo Kit Car, A7) και Αναστάσιο Χατζηχρήστου (Peugeot 306, A7) να ακολουθούν. Τέλος, στην Κατηγορία άνω των 2000 κ.εκ. νικητής ήταν ο Δημήτρης Μπατσάρας (Mitsubishi Lancer EVO VIII, A8), με τους Δημήτρη Κακαράντζα (BMW E36 M3, E12) και Παναγιώτη Παύλου (Lancia Delta Integrale, E12) να διαμορφώνουν το βάθρο.

Η 1η Ανάβαση Βλάστης τελέστηκε υπό την Αιγίδα της Περιφέρειας Δυτικής Μακεδονίας και του Δήμου Εορδαίας, ενώ ιδιαίτερα σημαντική ήταν η συμβολή της Δ.Ε.Η., καθώς επίσης και των Εταιρειών "Ταχυμεταφορές Sprinder", "Επίσημος διανομέας λιπαντικών Castrol Service Plus" και Seajets.

Το επόμενο και τελευταίο φετινό ραντεβού για το Κύπελλο Αναβάσεων Βορείου Ελλάδος έχει δοθεί για το διήμερο 15-16 Οκτωβρίου, με την Ανάβαση Τοξοτών Ξάνθης.

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ: GP IMAGES