Ο.Μ.Α.Ε.
Επιτροπή Αγώνων

9 Ιαν 2013

Πρόγραμμα αγώνων 2013

Σήμερα, Τετάρτη 9 Ιανουαρίου, η ΕΘΕΑ ανακοινώνει το πρόγραμμα των Ελληνικών αγώνων του 2013.

Με την ευκαιρία, είναι σημαντικό να αντιληφθούμε όλοι οι εμπλεκόμενοι, ότι για την υλοποίησή του, όπως και για την τέλεση όλων των αγωνιστικών εκδηλώσεων, πρέπει να ολοκληρωθούν οι διαπραγματεύσεις, για ένα νέο ασφαλιστικό συμβόλαιο προσαρμοσμένο στη σημερινή, Ελληνική πραγματικότητα.

Με την οικονομική κρίση να έχει πληγώσει και τους Ελληνικούς αγώνες, είναι σαφές πως έχουν μειωθεί σημαντικά, η έκδοση αγωνιστικών αδειών, οι συμμετοχές στους αγώνες, όπως πλέον και ο αριθμός των Ελληνικών αγώνων. Μετά από αυτή τη δυσάρεστη εξέλιξη, αποτελεί υπερβολή η υποστήριξη ενός ασφαλιστικού συμβολαίου ύψους 340.000 ευρώ όπως είναι το υπάρχον.

Η προσπάθεια της ΕΘΕΑ τις τελευταίες εβδομάδες, επικεντρώνεται στο να μειωθεί το κόστος του συμβολαίου ώστε να είναι δυνατή η πληρωμή του. Είναι αυτονόητο, ότι στο νέο συμβόλαιο θα παραμείνουν αμετάβλητες οι ασφαλιστικές καλύψεις, ώστε να εξελιχθεί η αγωνιστική χρονιά με υψηλού επιπέδου ασφαλιστική κάλυψη.

 

Με αγωνιστικούς χαιρετισμούς

 

Ο Πρόεδρος και τα μέλη της ΕΘΕΑ.

 

 

49ο  ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΡΑΛΛΥ

 

1. ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ 21 Απριλίου ΛΑΒ

2&3 ΡΑΛΛΥ ΑΚΡΟΠΟΛΙΣ  1 – 2  Ιουνίου ΕΛΠΑ 

4 . ΔΕΘ                         15 Σεπτεμβρίου ΑΟΘ                    

5 .    ΑΧΑΙΟΣ                 13 Οκτωβρίου ΑΟΠ                     

 

Προκηρύσσεται Πρωτάθλημα Ν-Α-Ε-R και Πρωτάθλημα F2 (έως 2000κε ατμοσφαιρικά, δικίνητα)

Θα μετράνε όλοι οι  αγώνες

Για το Ράλλυ Ακρόπολις θα μετράνε η δεύτερη και η τρίτη μέρα, χωριστά η κάθε μία.

Για να καταταγούν οι αγωνιζόμενοι στην τελική βαθμολογία, πρέπει να έχουν εκκινήσει  τουλάχιστον σε 3 αγώνες.

 

ΚΥΠΕΛΛΟ  ΑΣΦΑΛΤΟΥ

1. ΡΑΛΛΥ ή ΣΠΡΙΝΤ ΛΑΜΙΑΣ 24 Μαρτίου ΑΛΑΛ                  

2. ΡΑΛΛΥ ή ΣΠΡΙΝΤ ΑΛΜΥΡΟΥ            9  Ιουνίου ΛΑΒ            

3. ΡΑΛΛΥ ή ΣΠΡΙΝΤ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ 14 Ιουλίου  ΕΛΕΤΑ      

4. ΡΑΛΛΥ ή ΣΠΡΙΝΤ ΑΙΓΙΟΥ                 8 Σεπτεμβρίου ΑΛΜΑ

5. ΡΑΛΛΥ ή ΣΠΡΙΝΤ ΑΤΤΙΚΗΣ              6    Οκτωβρίου          Αγωνιστικό ΕΛΠΑ  

6. ΡΑΛΛΥ ή ΣΠΡΙΝΤ ΚΡΗΤΗΣ              27   Οκτωβρίου                ΑΟΚ                                       

7. ΡΑΛΛΥ ή ΣΠΡΙΝΤ ΠΑΛΑΔΙΟ       23 Νοεμβρίου START LINE

 

Προκηρύσσεται Κύπελλο Ν-Α-Ε-R και Κύπελλο  F2 (έως 2000κε ατμοσφαιρικά, δικίνητα)

Ο κάθε αγώνας μπορεί να διοργανωθεί σαν Ράλλυ ή Σπριντ με συντελεστή 1,5 ή 1 αντίστοιχα.

Από τους 7 αγώνες θα προσμετρούν οι 6.

Για να καταταγούν οι αγωνιζόμενοι στην τελική βαθμολογία, πρέπει να έχουν εκκινήσει  τουλάχιστον σε 3 αγώνες.

 

ΚΥΠΕΛΛΟ  ΧΩΜΑΤΟΣ

1. ΡΑΛΛΥ ή ΣΠΡΙΝΤ ΝΑΥΠΛΙΟΥ          10  Μαρτίου 4Χ4 ΝΑΥΠΛΙΟΥ  

2. ΡΑΛΛΥ ή ΣΠΡΙΝΤ ΣΠΑΡΤΗΣ              7  Απριλίου ΛΑΣ            

3. ΡΑΛΛΥ ή ΣΠΡΙΝΤ ΚΟΡΙΝΘΟΥ 28   Απριλίου ΑΛΑΚ     

4. ΡΑΛΛΥ ή ΣΠΡΙΝΤ ΜΕΤΕΩΡΩΝ        23 Ιουνίου ΑΛΑΜ

5. ΡΑΛΛΥ ή ΣΠΡΙΝΤ ΛΑΜΙΑΣ                 1   Σεπτεμβρίου                             ΑΛΑΛ                                      

6. ΡΑΛΛΥ ή ΣΠΡΙΝΤ ΠΥΡΓΟΥ          29 Σεπτεμβρίου ΑΟΛΑΠ

7. ΡΑΛΛΥ ή ΣΠΡΙΝΤ ΜΑΥΡΟ ΡΟΔΟ      20    Οκτωβρίου                             ΑΛΑ  

 

Προκηρύσσεται Κύπελλο Ν-Α-Ε-R και Κύπελλο  F2 (έως 2000κε ατμοσφαιρικά, δικίνητα)

Ο κάθε αγώνας μπορεί να διοργανωθεί σαν Ράλλυ ή Σπριντ με συντελεστή 1,5 ή 1 αντίστοιχα.

Από τους 7 αγώνες θα προσμετρούν οι 6.

Για να καταταγούν οι αγωνιζόμενοι στην τελική βαθμολογία, πρέπει να έχουν εκκινήσει  τουλάχιστον σε 3 αγώνες.

 

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΑΒΑΣΕΩΝ

1. ΑΧΛΑΔΟΚΑΜΠΟΣ 30-31 Μαρτίου ΛΑΤ - ΑΟΠ

2. ΚΥΜΗ         27-28 Απριλίου START LINE 

3. ΡΙΤΣΩΝΑ 15-16 Ιουνίου Αγ.ΕΛΠΑ-ΑΛΑ

4. ΟΜΑΛΟΣ 31/8-1 Σεπτεμβρίου ΑΛΑΧ

5.    ΠΟΡΤΑΡΙΑ 28-29 Σεπτεμβρίου ΛΑΒ

6.    ΑΤΤΙΚΗ         2-3 Νοεμβρίου ΑΣΟΑΑ

 

Από τους 6 αγώνες θα προσμετρούν οι 5

Για να καταταγούν οι αγωνιζόμενοι στην τελική βαθμολογία, πρέπει να έχουν εκκινήσει  τουλάχιστον σε 3 αγώνες.

 

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΤΑΧΥΤΗΤΑΣ

1. ΤΡΙΠΟΛΗ              16-17  Μαρτίου ΥΠΕΡΕΙΩΝ - ΑΡΤΕΜΙΣ

2. ΜΕΓΑΡΑ              1 1-12     Μαΐου START LINE

3. ΣΕΡΡΕΣ               16,17          Νοεμβρίου ΠΥΘΑΓΟΡΑΣ - ΑΣΦΑ .

4. ΤΡΙΠΟΛΗ                          19 –20         Οκτωβρίου   START LINE

 

Θα προσμετρούν όλοι οι αγώνες

Για να καταταγούν οι αγωνιζόμενοι στην τελική βαθμολογία, πρέπει να έχουν εκκινήσει  τουλάχιστον σε 3 αγώνες.

 

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΡΑΛΛΥ ΙΣΤΟΡΙΚΩΝ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ

1.                               24 Μαρτίου ΛΑΜΙΑΣ (Α) ΑΛΑΛ

2&3&4                                    17-  19 Μαΐου ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΑΚΡΟΠΟΛΙΣ(ΑΑΧ) ΕΛΠΑ

5.                               5-6 Οκτωβρίου ΑΤΤΙΚΗ (Α) Αγ.ΕΛΠΑ

6.                            19 -20 Οκτωβρίου ΜΑΥΡΟ ΡΟΔΟ (Χ) ΑΛΑ

7.                            23 -24 Νοεμβρίου ΠΑΛΑΔΙΟ(Α) START LINE

 

Από τους 7 αγώνες θα προσμετρούν οι 6

Για να καταταγούν οι αγωνιζόμενοι στην τελική βαθμολογία, πρέπει να έχουν εκκινήσει  τουλάχιστον σε 3 αγώνες.

ΚΥΠΕΛΛΟ ΡΑΛΛΥ ΒΟΡΕΙΟΥ ΕΛΛΑΔΟΣ

1.  ΡΑΛΛΥ ΦΙΛΙΠΠΟΣ                          13     -  14     Απριλίου         ΛΑΒέροιας συντ. 2

2.  ΣΠΡΙΝΤ ΣΕΡΡΩΝ                                    11     - 12 Μαΐου ΛΑΜΣ συντ. 1

3.   ΡΑΛΛΥ ΘΕΡΜΑΪΚΟΥ          15     -  16 Ιουνίου ΑΟΘ συντ. 2

4.   ΣΠΡΙΝΤ ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑΣ              6   -     7 Ιουλίου ΑΛΠ συντ. 1

5.   ΡΑΛΛΥ ΔΕΘ               14   –   15   Σεπτεμβρίου ΑΟΘ συντ. 2

6.  ΣΠΡΙΝΤ ΚΟΖΑΝΗΣ                            5     - 6 Οκτωβρίου ΣΜΑΚ συντ. 1

       

Θα προσμετρούν όλοι οι αγώνες

Για να καταταγούν οι αγωνιζόμενοι στην τελική βαθμολογία, πρέπει να έχουν εκκινήσει  τουλάχιστον σε 3 αγώνες.

 

ΚΥΠΕΛΛΟ ΡΑΛΛΥ ΚΡΗΤΗΣ

1.  ΣΠΡΙΝΤ ΧΑΝΙΩΝ                                     6     -  7     Απριλίου          ΑΛΑΧ

2.   ΣΠΡΙΝΤ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ    22    -    23 Ιουνίου ΑΟΚ

3.   ΡΑΛΛΥ ΚΡΗΤΗΣ             26    -  27 Οκτωβρίου ΑΟΚ

4.   ΣΠΡΙΝΤ ΧΑΝΙΩΝ        23   -   24 Νοεμβρίου ΑΛΑΧ

       

Θα προσμετρούν όλοι οι αγώνες

Για να καταταγούν οι αγωνιζόμενοι στην τελική βαθμολογία, πρέπει να έχουν εκκινήσει  τουλάχιστον σε 3 αγώνες.

 

ΕΠΑΘΛΟ ΑΤΤΙΚΗΣ (Άσφαλτος)

1.                                   30    Ιουνίου ΣΠΡΙΝΤ ΑΤΤΙΚΗΣ ΜΕΛΑΝΙΩΝ ΑΛΑΜΕ

2.                                   6 Οκτωβρίου ΣΠΡΙΝΤ ΑΤΤΙΚΗΣ Αγ. ΕΛΠΑ

3.                                   23 Νοεμβρίου ΠΑΛΑΔΙΟ START LINE

 

Οι βαθμολογίες θα είναι με σύστημα πολυνίκους. 

Θα προσμετρούν όλοι οι αγώνες

 

ΕΠΑΘΛΟ ΚΕΝΤΡΙΚΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ  (Χώμα)

1.                                  23    Ιουνίου ΜΕΤΕΩΡΑ ΑΛΑΜ
2.                                  1
Σεπτεμβρίου ΛΑΜΙΑΣ ΑΛΑΛ

3.                                  20 Οκτωβρίου ΜΑΥΡΟ ΡΟΔΟ ΑΛΑ

 

Οι βαθμολογίες θα είναι με σύστημα πολυνίκους. 

Θα προσμετρούν όλοι οι αγώνες

 

ΕΠΑΘΛΟ ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΥ (Χώμα)

1.                                   10     Μαρτίου ΝΑΥΠΛΙΟΥ 4Χ4 ΝΑΥΠΛΙΟΥ

2.                                   7       Απριλίου ΣΠΑΡΤΗΣ ΛΑΣ

3.                                   28      Απριλίου ΚΟΡΙΝΘΟΥ ΑΛΑΚ

4.                                  29     Σεπτεμβρίου  ΠΥΡΓΟΥ ΑΟΛΑΠ

 

Οι βαθμολογίες θα είναι με σύστημα πολυνίκους. 

Θα προσμετρούν όλοι οι αγώνες

 

 

ΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΤΩΝ ΥΠΟΛΟΙΠΩΝ ΠΡΟΚΗΡΥΞΕΩΝ ΘΑ ΑΝΑΚΟΙΝΩΘΟΥΝ ΣΥΝΤΟΜΑ

 



Συνημμένα

  •   ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΝΩΝ 2013 (σε μορφή pdf)