Print this page
Δευτέρα, 11 Απριλίου 2016 14:48

2η Ανάβαση Νιγρίτας: Αποτελέσματα

Το Κύπελλο Αναβάσεων Βορείου Ελλάδος ξεκίνησε το διήμερο 9-10 Απριλίου, με τη διεξαγωγή της 2ης Ανάβασης Νιγρίτας, που διοργανώθηκε από το Σωματείο "Λέσχη Αυτοκινήτου Μοτοσικλέτας Σερρών" (Λ.Α.Μ.Σ.).

Ο αγώνας διεξήχθη στη διαδρομή μήκος 3,1 χιλιομέτρων με κατεύθυνση από τη Διασταύρωση Χουμνικού προς Λαγκάδι, με τη συμμετοχή 20 οδηγών. Παρά την κακοκαιρία του Σαββάτου 9 Απριλίου, ο καιρός έκανε τελικά τη χάρη σε οδηγούς, θεατές και οργανωτές με αποτέλεσμα ο αγώνας της Κυριακής 10 Απριλίου να διεξαχθεί με την παρουσία πολλών θεατών οι οποίοι απόλαυσαν τα περάσματα των οδηγών.

Τον άτυπο ταχύτερο χρόνο της ημέρας, αφού όπως έχουμε γράψει πολλές φορές γενική κατάταξη στους αγώνες αναβάσεων δεν υπάρχει, σημείωσε ο Κωνσταντίνος Λαζαρίδης (Mitsubishi Lancer EVO 8) που ήταν ο ταχύτερος οδηγός της Formula Saloon Turbo, επικρατώντας του Σγουρή Μπαλάση (Toyota Corolla).

Η κλάση των 1600 κ.εκ. ήταν η πιο πολυπληθής, με τον Αλέξη Δημητρίου (Peugeot 106 S16) να είναι ταχύτερος, ολοκληρώνοντας την προσπάθειά του εμπρός από τους Παναγιώτη Αναστασίου (Peugeot 106) και Παναγιώτη Γιουβανίδη (Citroen AX). Στην κλάση των 2000 κ.εκ., ταχύτερος ήταν ο Βίκτωρ Σαρρής (Citroen Saxo) που επικράτησε των Αντώνη Μπαξεβανάκη (Honda Civic Type-R) και Κωνσταντίνου Ατματζίδη (VW Golf). Στην 2000+ νικητής αναδείχθηκε ο "Πορτοκάλης" (Lancia Integrale) ενώ στην Formula Saloon ταχύτερος ήταν ο Μίλτος Αγγλόπουλος (Citroen C2 R2 Max).

Επόμενος αγώνας για το Κύπελλο Αναβάσεων Βορείου Ελλάδος, είναι η Ανάβαση Κορύλοβου Δράμας, στις 14-15 Μαΐου.