ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΑΓΩΝΩΝ

« ÓΠΟΥ ÁΜΙΛΛΑ ΕΝΤΑÝΘΑ ΚΑΙ ΝÍΚΗ ΕΣΤÍ  »

Τρίτη, 10 Νοεμβρίου 2015 16:11

Αγώνας Ταχύτητας Σερρών: Αποτελέσματα

Η αυλαία του Επάθλου Αναβάσεων και Ταχύτητας Βορείου Ελλάδος έπεσε στις 7-8 Νοεμβρίου στο Αυτοκινητοδρόμιο Σερρών, όπου πραγματοποιήθηκε ο 5ος γύρος του θεσμού, με την παρουσία 19 οδηγών.

Τον αγώνα διοργάνωσε επιτυχώς το Αθλητικό Σωματείο "Λέσχη Αυτοκινήτου Μοτοσικλέτας Σερρών", με το συναγωνισμό να είναι έντονος σε όλες τις επιμέρους κλάσεις. Σε αυτό το σημείο να αναφέρουμε, πως στα τελικά αποτελέσματα δεν υπάρχει γενική κατάταξη, αλλά κατάταξη κλάσεων όπως ακριβώς συμβαίνει και στους αγώνες ανάβασης και με αυτό τον τρόπο, θα πραγματοποιηθεί η αναφορά σε αυτά.

Μετά από 9 γύρους λοιπόν, στην κλάση για αυτοκίνητα έως 1400 κ.εκ., ο Γιάννης Γιαλούρης (Suzuki Swift) επικράτησε του Μιχάλη Σταυρίδη (Peugeot 106). Στην κλάση για αυτοκίνητα έως 1600 κ.εκ. νικητής αναδείχθηκε ο Μίλτος Αγγλόπουλος (Peugeot 106), που τερμάτισε εμπρός από τους Βασίλη Μπιλαδέρη (Honda Civic) και Ευάγγελο Γκουλιάκο (Citroen Saxo). Στην κλάση έως 2000 κ.εκ. ταχύτερος ήταν ο Λάζαρος Σκουλαριώτης (BMW E30), τον οποίο ακολούθησαν οι Χαράλαμπος Κόκαλης (Renault Clio Williams) και Γιώργος Ξενοκώστας (Peugeot 106).

Τέλος, στη Formula Saloon η νίκη πέρασε στα χέρια του Οδυσσέα Παπαδημητρίου (BMW E30), με τους Σωκράτη Πάζη (BMW E30) και Γιάννη Ξανθόπουλο (Alfa Romeo Alfasud) να συμπληρώνουν το βάθρο. Στη Formula Saloon συμμετείχαν και οι 3 οδηγοί που ενεπλάκησαν σε σύγκρουση. Ο λόγος για τους Δημήτρη Τσότσο (Honda S2000), Νίκο Μπότη (BMW E30) και Κωνσταντίνο Χαραλαμπίδη (Skoda Octavia) που τέθηκαν εκτός αγώνα λόγω της σύγκρουσης, ευτυχώς χωρίς τραυματισμούς αλλά μόνο με υλικές ζημιές στα αυτοκίνητά τους.