ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΑΓΩΝΩΝ

« ÓΠΟΥ ÁΜΙΛΛΑ ΕΝΤΑÝΘΑ ΚΑΙ ΝÍΚΗ ΕΣΤÍ  »

Δευτέρα, 04 Απριλίου 2016 19:17

1ος Αγώνας Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Drift: Αποτελέσματα

Από επιτυχία στέφθηκε ο πρώτος γύρος του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Drift, που πραγματοποιήθηκε στην πίστα καρτ Αφιδνών "Kartodromo" και συγκέντρωσε μεγάλο αριθμό συμμετεχόντων και θεατών, την Κυριακή 3 Απριλίου 2016.

Οι οδηγοί χωρίστηκαν σε δύο κατηγορίες, την Pro και την Street Legal, με την πρώτη να συγκεντρώνει 22 συμμετοχές και την δεύτερη να συγκεντρώνει 16 συμμετοχές. Στην κατηγορία Pro, νικητής αναδείχθηκε ο Βασίλης Αθανασιάδης (Toyota Starlet KP60), μετά από αμφίρροπη μάχη στον μεγάλο τελικό με τον Νίκο Ζιλιμπινάκη (BMW E30). Ο Βασίλης Αθανασιάδης σημείωσε το καλύτερο πέρασμα και στα μονά βαθμολογημένα, που είχαν προηγηθεί. Στον μικρό τελικό της Pro αγωνίστηκαν οι Μιχάλης Αντρέας (Mazda RX7) και Δημήτρης Τσαγκαράκης (BMW E30), με τον Αντρέα να επικρατεί και να κατακτά έτσι την 3η θέση. Ο πρωταθλητής του 2016 Βαλάσης Παπαντωνίου (BMW E36) στάθηκε άτυχος, αφού έμεινε εκτός 16άδας λόγω μηχανικών προβλημάτων στο αυτοκίνητό του.

Στην κατηγορία Street Legal, ο συναγωνισμός ήταν έντονος και νικητής αναδείχθηκε ο Λουκάς Παυλόπουλος (Nissan 350Z), ο οποίος τερμάτισε εμπρός από τους Γιώργο Γελαδά (Toyota AE 86) και Χρήστο Ρουσόπουλο (Toyota Starlet), που διαμόρφωσαν το βάθρο των νικητών.

Τόσο οι συμμετέχοντες όσο και οι θεατές ευχαριστήθηκαν την πρώτη αγωνιστική ημέρα του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Drift 2016, ενώ ο επόμενος αγώνας του θεσμού, έχει προγραμματιστεί για την Κυριακή 15 Μαΐου, στην πίστα καρτ "Kartmania" στα Βραχνέϊκα Πατρών.