ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΑΓΩΝΩΝ

« ÓΠΟΥ ÁΜΙΛΛΑ ΕΝΤΑÝΘΑ ΚΑΙ ΝÍΚΗ ΕΣΤÍ  »

Δευτέρα, 18 Ιουλίου 2016 10:26

22ο Ηπειρωτικό Mini Rally "Autotest": Αποτελέσματα

Με επιτυχία πραγματοποιήθηκε στις 16-17 Ιουλίου ο αγώνας που είχε ως επίκεντρο τα Ιωάννινα, έχοντας ως τελικούς νικητές του Παναγιώτη Καμπύλη-Μάριο Τσαούσογλου (Skoda Fabia S2000, C1-S2000).

Το 22ο Ηπειρωτικό Mini Rally "Autotest" διοργανώθηκε από το Αθλητικό Σωματείο "ΕΛΕΤΑ", συγκεντρώνοντας 44 συμμετοχές ενώ προσμετρούσε στο Κύπελλο Ασφάλτινων Ράλλυ Βορείου Ελλάδος, ως ο 4ος γύρος του θεσμού. Η Τοπική Κοινωνία στάθηκε αρωγός στην προσπάθεια άρτιας διοργάνωσης του αγώνα, με την Περιφέρεια Ηπείρου, τον Δήμο Ιωαννιτών και Δωδώνης και το Π.Ε.Α.Κ. Ιωαννίνων να είναι δίπλα στην Οργάνωση. Ο αγώνας ξεκίνησε το βράδυ του Σαββάτου 16 Ιουλίου στις 21:00 από την Κεντρική Πλατεία Ιωαννίνων όπου και τερμάτισε λίγες ώρες αργότερα, με την παρουσία πολλών θεατών, ενώ το κυρίως μέρος του διεξήχθη την Κυριακή 17 Ιουλίου. Έχοντας ως επίκεντρο το Πανηπειρωτικό Στάδιο που φιλοξένησε το Service Park, τα πληρώματα αγωνίστηκαν σε 2 Ειδικές Διαδρομές (Δωδώνη, Μάρμαρα) που πραγματοποιήθηκαν από 3 φορές. Η Ειδική Διαδρομή "Δωδώνη" (11,88 χιλιόμετρα) είναι γνωστή και αγαπημένη σε αγωνιζόμενους και θεατές, τη στιγμή που η Ειδική Διαδρομή "Μάρμαρα" (6,55 χιλιόμετρα) ήταν εντελώς νέα και πραγματοποιήθηκε για πρώτη φορά, συνθέτοντας ένα δίδυμο διαδρομών με συνολικό αγωνιστικό μήκος 55,29 χιλιομέτρων.

Στον καθαρά αγωνιστικό τομέα, νικητές του 22ου Ηπειρωτικού Mini Rally "Autotest" αναδείχθηκαν οι Παναγιώτης Καμπύλης-Μάριος Τσαούσογλου (Skoda Fabia S2000, C1-S2000), οι οποίοι πήραν εξαρχής το προβάδισμα και δεν το έχασαν σε κανένα σημείο του αγώνα, για να κατακτήσουν την πρώτη τους νίκη σε αγώνα με το συγκεκριμένο αυτοκίνητο. Σημειώνεται, πως οι Καμπύλης-Τσαούσογλου σημείωσαν τον ταχύτερο χρόνο στις 3 από τις 6 Ειδικές Διαδρομές του αγώνα. Στη δεύτερη θέση της κατάταξης, βρέθηκαν οι Νίκος Καρπάνος-Δημήτρης Καρπάνος (Mitsubishi Lancer EVO X, C2-N4) οι οποίοι δυσκολεύτηκαν στο πρώτο πέρασμα από τις Ειδικές Διαδρομές, όμως στη συνέχεια βρήκαν το γνωστό τους ρυθμό, πέτυχαν τον ταχύτερο χρόνο σε 3 Ειδικές Διαδρομές και έφτασαν έτσι σε ένα καλό αποτέλεσμα. Την πρώτη τριάδα και το βάθρο των νικητών, συμπλήρωσαν οι Βαγγέλης Τσιούρης-Αριστοτέλης Παππάς (Peugeot 106 S16, C5-A6). Το πλήρωμα από τα Ιωάννινα, ηγήθηκε μιας αρμάδας τοπικών πληρωμάτων που έκαναν ιδιαίτερα αισθητή την παρουσία τους, υπενθυμίζοντας πως η περιοχή αποτελεί μια κοιτίδα του μηχανοκίνητου αθλητισμού της χώρας μας. Οι Τσιούρης-Παππάς, έδειξαν από την εναρκτήρια κιόλας διαδρομή τις διαθέσεις τους, όντες ταχύτατοι, κάτι που πιστοποιεί το πλασάρισμά τους στη γενική κατάταξη και φυσικά, το γεγονός ότι επικράτησαν στην Κατηγορία F2, κερδίζοντας ταυτόχρονα την Κατηγορία C5.

Μια θέση πιο πίσω, τερμάτισε ακόμη ένα ταχύτατο τοπικό πλήρωμα. Ο λόγος για τους Βαγγέλη Μπλάντζο-Αριστοτέλη Κωνστανάσιο (Peugeot 106 S16, C5-A6), με τον οδηγό να έχει διακριθεί παλαιότερα, όπως και ο Τσιούρης, σε αγώνες αναβάσεων. Οι Μπλάντζος-Κωνστανάσιος σημείωσαν με τη σειρά τους εξαιρετικούς χρόνους και κατέκτησαν τη 2η θέση τόσο στην F2, όσο και στη C5. Την πρώτη εξάδα της γενικής κατάταξης συμπλήρωσαν οι Κωνσταντίνος Σαμαράς-Στέλιος Χαλδαίος (Mitsubishi Lancer EVO IX, C2-N4) και Δημήτρης Μπατσάρας-Ιωάννα Γεωργάκα (Mitsubishi Lancer EVO VIII, C2-A8) με τους τελευταίους να ακολουθούν το Κύπελλο Ασφάλτου Βορείου Ελλάδος, συγκεντρώνοντας πολύτιμους βαθμούς. Ακόμη, την τριάδα της F2 συμπλήρωσαν οι, επίσης τοπικοί, Αχιλλέας Βέργος-Νίκος Λίγκας (Opel Manta, C3-E11) οι οποίοι κατέκτησαν τη νίκη στην Κατηγορία C3, ενώ στην Κατηγορία C6 η νίκη πέρασε στα χέρια ενός ακόμη πληρώματος που εκπροσώπησε την ΕΛΕΤΑ, των Κωνσταντίνου Τασούλα-Γιώργου Μπαζιαλέκου (Peugeot 106 S16, C6-N2).

Το 22ο Ηπειρωτικό Mini Rally "Autotest" είχε ως Μεγάλο Χορηγό το "Ι ΚΤΕΟ Autotest" στη Βουνοπλαγιά Ιωαννίνων. Το Κύπελλο Ασφάλτινων Ράλλυ Βορείου Ελλάδος περνάει πλέον στις καλοκαιρινές του διακοπές, με τον 5ο και τελευταίο γύρο του θεσμού να έχει προγραμματιστεί για τις 8-9 Οκτωβρίου, στο Βελβεντό Κοζάνης.

Αποτελέσματα

Στη σελίδα του αγώνα μπορείτε να βρείτε όλο το διαθέσιμο υλικό που έχει δημοσιευθεί

Last modified on Δευτέρα, 18 Ιουλίου 2016 13:15